
Zarząd Stowarzyszenia zaprasza Członków na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze , które odbędzie się w dniu Dnia 3 grudnia (wtorek) 2024 o godz. 16:30 w lokalu Stowarzyszenia ul. Grunwaldzka 17.
Sanok 18.11.2024r.
Czytaj dalej...

Sanok, Nowosielce 1 listopada 2024
Czytaj dalej...

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza Członków na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze , które odbędzie się w dniu Dnia 26 czerwca (środa) 2024 o godz. 19:00 w lokalu Stowarzyszenia ul. Grunwaldzka 17.
Sanok 12.06.2024r.
Czytaj dalej...

Sanok, Nowosielce 23 grudnia 2022
Czytaj dalej...

Sanok, Nowosielce 1 listopada 2022
Czytaj dalej...

Sanok, 15 marca 2022
Czytaj dalej...

W grudniu 2021 r. ruszyły prace remontowe w budynku przy ul. Matejki. – Potrzeby są ogromne, o pieniądze staramy się, gdzie tylko możemy – rozmawiamy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy wielokrotnie już nas wspierali, piszemy do ministerstwa rodziny. Mamy nadzieję, że nowy rok przyniesie same dobre informacje dla tej inwestycji – mówi przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia im. św. ks. Gorazdowskiego.
Budynek, w którym ma powstać w przyszłości Dom Samotnej Matki, stowarzyszenie otrzymało w testamencie od śp. Zygmunta Kellera. Sanoczanin zapisał się w pamięci mieszkańców jako społecznik, działacz PTTK, znawca dziejów regionu i wybitny przewodnik turystyczny. Pragnął, aby dom nosił imię jego ojca – Jana Kellera – wielkiego patrioty i działacza społecznego, który został aresztowany w 1940 roku przez Niemców za działalność w organizacji charytatywnej: „Komitet Pomocy Zimowej”. Więziony przez 5 lat pracował w nieludzkich warunkach. Zmarł z wycieczenia w Buchenwaldzie w 1945 roku. Wolą Zygmunta Kellera było, aby pamięć jego ojca pozostała w sercach sanoczan i w testamencie, zapisał dom wierząc, że stowarzyszenie spełni jego wolę.
Budynek usytuowany na siedmioarowej parceli ma służyć kobietom, również nastolatkom, które spodziewają się dziecka i nie mają, gdzie mieszkać z powodu trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej.
„Ma to być miejsce, gdzie mogą spokojnie przeżyć okres ciąży, urodzić dziecko i mieszkać przez kilka miesięcy aż ułożą swoje sprawy, w czym będziemy starali się im pomóc” – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie. W domu urządzone zostanie „okno życia”, bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko – noworodek natychmiast zostanie otoczony opieką. Planowana jest także świetlica dla starszych osób. Będą w niej organizowane zajęcia i spotkania dla seniorów.
Dom po remoncie powiększy się do 380 metrów powierzchni użytkowej. Wielkim wysiłkiem społecznym i zaangażowaniem stowarzyszenie wykonało dotąd: projekt rozbudowy i adaptacji, roboty ziemne i wzmocnienie fundamentów, odwodnienie budynku, odprowadzenie wód gruntowych i utwardzenie dojazdu na posesje.
Okres pandemii ograniczył działalność Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie i wstrzymał prace remontowe przy budynku, który ma być Domem Samotnej Matki.
Sanok, 15 stycznia 2022
Czytaj dalej...

Dawid Pietrzkiewicz jest w finale wojewódzkim plebiscytu na sportowca roku w Małopolsce. Zapowiedział, że jeśli wygra, nagrodę finansową przekaże na budowę Domu Samotnej Matki w Sanoku, którą prowadzi Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie. Dawid Pietrzkiewicz, bramkarz spod Sanoka wygrał w finale wojewódzkim plebiscytu „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” – to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking sportowców w województwie małopolskim. Od kilku dni Pietrzkiewicz był w czołówce, na pierwszym albo drugim miejscu. O zwycięstwo walczył z zawodnikiem cross Jackiem Brzezińskim (Ninja Kids). W ostatnich minutach rywal byłego bramkarza sanockiej Stali prowadził kilkudziesięcioma głosami. Ostatecznie Pietrzkiewicz otrzymał 1180 głosów, a jego przeciwnik 1159. Zdecydowały z pewnością głosy z Sanoka i rodzinnego Długiego, ale zawodnik podkreśla, że miał ogromne wsparcie również od kibiców z Rzeszowa, Kielc, Kalisza i oczywiście Nowego Sącza, gdzie teraz gra. Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcje oraz ci którzy głosowali i pozwolili nam wygrać. Bardzo się cieszę ze wspólnymi siłami wygraliśmy i nagroda trafi na remont domu na Matejki z czego jestem bardzo dumny – Dawid Pietrzkiewicz Czytaj więcej w artykule portalu esanok.pl
Sanok, 31 grudnia 2021
Czytaj dalej...

W tym roku podczas dorocznej kwesty na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. Św. Ks. Z.
Grozadwoskiego zebraliśmy 8 962,30 zł.
Zebrane środki w całości będą przeznaczone na rzecz potrzebujących. Wśród kwestujących byli
wolontariusze wspierający nasze Stowarzyszenie, w tym seniorzy z klubu „Niezapominajka” jaki działa
przy stowarzyszeniu. Wyjątkowa pogoda sprzyjała przyjaznej atmosferze nie tylko w czasie odwiedzania
grobów bliskich, ale również przy naszych puszkach w czasie spotkania i rozmowy, których nam tak
brakuje w czasie pandemii. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wsparli tegoroczną kwestę.
Sanok, 15 listopada 2021
Czytaj dalej...

Dnia 25 września 2021 r. o godz. 10:00 odbędzie się Walne Spotkanie Członków Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. Św. Ks. Z. Gorazdowskiego. Spotkanie odbędzie się w budynku „Stacja -Sanok Miasto” przy ul. Grunwaldzkiej 17. Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków Stowarzyszenia.
Sanok, 20 września 2021
Czytaj dalej...

W dniach 24 listopada – 6 grudnia Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie przeprowadziło coroczną akcję
zbiórki żywności. Dzięki uprzejmości sanockich placówek handlowych takich jak CARREFOUR,
INTERMARCHE, Delikatesy HITPOL i sklepy PSS SPOŁEM mogliśmy dotrzeć do ludzi o szczerym sercu,
którzy zechcieli wesprzeć osoby ubogie, często samotne lub chore. Z otrzymanych artykułów
przygotowane zostały paczki żywnościowe dla 50. naszych podopiecznych, które dostarczono wraz z
życzeniami ciepłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Przesyłamy serdeczne podziękowania dla darczyńców oraz pracowników placówek handlowych, w których
odbyła się zbiórka.
Sanok, 21 grudnia 2020
Czytaj dalej...

Pandemia i zamknięcie cmentarzy dotknęły również podopiecznych sanockiego Stowarzyszenia im. ks.
Gorazdowskiego. 1 i 2 listopada na cmentarzach w Sanoku i okolicy nie mogły się odbyć tradycyjne
kwesty. Sanoczanie od 2008 roku chętnie wspierali naszą działalność, dlatego uruchamiamy kwestę w
internecie. Zebrane pieniądze przeznaczymy na potrzeby seniorów w naszym mieście w trakcie pandemii.
Bądźmy razem w tym trudnym czasie nie zapominając o słabszych. Zbiórkę można wesprzeć dokonując
wpłaty TUTAJ.
Możesz pomóc w prowadzeniu działalności Stowarzyszenia również wpłacając datki na konto (51
8642
1184 2018 0023 6513 0001 ) lub rozliczając podatek – 1% KRS (0000303867).
Zbiórka trwa do 31 grudnia 2020 r.
Sanok, 15 listopada 2020
Czytaj dalej...

Jednym z siedmiu Sakramentów Świętych jest „małżeństwo”. Instytucję małżeństwa ustanowił sam Pan Jezus. Według św. Augustyna „Sakrament jest to znak widzialny łaski niewidzialnej, ustanowiony dla naszego uświęcania”. Aby działanie Jezusa Chrystusa miało skutek potrzeba trzech elementów:
rzeczy, która stanowi materię sakramentu; będzie to wzajemne oddanie sobie prawa do ciała dla osiągnięcia celu małżeństwa, a formą wzajemnego pojęcia tego prawa. słów, które są jego formą osoby udzielającej sakramentu. Udzielający sakramentu kapłan, udziela go w imieniu Kościoła, potwierdza, że został ważnie zawarty i udziela specjalnego błogosławieństwa. Łaski jakimi obdarza nas Bóg w Sakramencie małżeństwa są; pierwszą łaską od Boga jest sama osoba współmałżonka prawo do siebie małżonków wzajemne uświęcanie się małżonków łaski siły i środków do wypełnienia trudnych zadań( należy o nie prosić) wszelkie łaski i nieograniczoną pomoc w potrzebie, w harmonijnym, uczciwym budowaniu komunii małżeńskiejMałżeństwo jest związkiem między mężczyzną a kobietą, które cechuje(powinno): miłość, wierność i płodność. W rozumieniu chrześcijaństwa cechy, te określają małżeństwo, a doświadczenie małżonków potwierdza uzasadnione znaczenie dla szczęścia osobistego i wzajemnego dojrzewania w miłości, która jest spoiwem doskonałości i świętości. Każda prawdziwa miłość pochodzi od Boga, ponieważ Bóg jest miłością(IJ 4,8) Każdy człowiek jest istotą, która kocha drugiego człowieka, doświadcza głębię piękna i miłości w małżeństwie, która jest specyficznym uczuciem. Wiedza książkowa podaje że „miłość-uczucie skierowane do osoby, połączone z pragnieniem dobra i szczęścia, daje zadowolenie i umożliwia samorealizację dzięki drugiemu człowiekowi”
Papież Paweł VI w encyklice „Humanoe Vita” napisał, że „miłość w pełni ludzka jest równocześnie miłością zmysłową i duchową”. Taka miłość małżonków prowadzi do: składania dobrowolnego i wzajemnego daru z siebie obejmuje ekspresje ciała i ducha pozwala do noszenia tego samego nazwiska doprowadza życie we wspólnocie duszy i ciała daje się sobie wzajemne i staje się jednym ciałem(Mt 19,5) najważniejszą postacią jest Jezus Chrystus, a nie jedno z małżonków nie wywyższają się nie poniżają siebie ani drugiego.
II Sobór Watykański mówi: miłość małżeńska „przewyższa często erotyczną skłonność, która nastawiona egoistycznie dość szybko i żałośnie zanika”. Miłość małżeńska nie jest zakochaniem się, ale jest decyzją dotyczącą określonego stylu życia i odpowiedzialności. Święty Paweł w „Hymnie o miłości” w trzynastym rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian, opisuje miłość, która zmierza do dojrzałości i do pełni. Ma ona wzrastać w cierpliwości, życzliwości, długomyślności, w nieszukaniu własnej korzyści, niegniewaniu się, w znoszeniu wszystkiego. Ta miłość ufa drugiemu, nie kocha „czegoś”, co posiada drugi, kocha drugiego takim jakim jest. Małżonkowie nie kochają drugiego, ponieważ go potrzebują i nie chcą poślubić dla własnej korzyści, nie stawiają na pierwszym miejscu własnego szczęścia, ale ich dążeniem jest czynić szczęśliwym drugiego i w ten sposób pielgrzymują ku Jezusowi Chrystusowi, który jest ich wspólnym celem.
Ważną cechą trwałego małżeństw jest wierność. Przed ołtarzem małżonkowie ślubują sobie wierność i uczciwość, których symbolem jest obrzęd nałożenia obrączek, a któremu towarzyszą słowa: „Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności”. Kapłan w imieniu Kościoła, stułą wiąże ręce nowożeńcom i błogosławi, przymierze wierności.Tak więc wierność jest w najwyższym stopniu bezwarunkową akceptacją drugiego. Małżeństwa zwane: „małżeństwo na próbę”, „małżeństwo dopóki będziemy się rozumieli” lub „związek we dwoje”, wolne związki”, nie są małżeństwem, ale zwodzeniem się i kłamstwem, czasem nastawione na wykorzystanie drugiego. Kończą się one najczęściej rozczarowaniem i bólem. Podstawowe wydarzenia życiowe małżeństwa to: prokreacja, narodziny i spełnianie różnych funkcji w rodzinie. II Sobór Watykański- małżeństwo jest „instytucją trwałą”. W Kościele Katolickim nie ma rozwodów, w specyficznych okolicznościach może być unieważnienie ślubu lub separacja, która może być uzdrowieniem czasowym małżeństwa. Bardzo ważną kwestią w małżeństwie w kontekście wierności małżeńskiej jest problem cudzołóstwa-zdrady małżeńskiej. Pan Jezus powiedział: „każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w sercu dopuścił się cudzołóstwa” (Mt 5,28). Wierność jest nienaruszalna, a jeśli wierność małżeńska została naruszona, to jest to także poważnym naruszeniem wobec Boga. Cudzołóstwo któregokolwiek z małżonków wyklucza z Królestwa Bożego(por,1 Kor 6,9).Przez Europę przechodzi kryzys etyczny, kulturowy, a jego wyrazem jest kryzys ekonomiczny, a także kryzys życia politycznego. Kryzys nie ominął małżeństwa. Spotykane cierpienia, bolesne doznania, niepokojące napięcia, rozczarowania, można je przezwyciężyć, jeśli zaufa się Bogu.
Bardzo ważną cechą małżeństwa jest płodność. II Sobór Watykański naucza: „Małżeństwo i miłość z natury ukierunkowane są na płodność i wychowanie dzieci”. A dzieci „są, najwspanialszym darem małżeństwa i w największym stopniu przyczyniają się do dobra samych rodziców”. W darze życia i w wychowaniu dzieci następuje duchowe dopełnienie i rozwój mężczyzny i kobiety. Dzieci są owocem miłości i współpracy z miłością Boga Stwórcy; „ są dziećmi waszymi i Boga”. Za pośrednictwem dzieci małżonkowie stają się ojcem i matką. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Przyczyny są różne. Antykoncepcja i przerywanie ciąży, pozbawia życia przed narodzeniem. Aborcja jest wykroczeniem przeciwko V Przykazaniu Bożemu „Nie zabijaj”. Środki wczesnoporonne zabijają istotę ludzką w pierwszych dnia życia. Przyczyną małej ilości urodzeń są także warunki ekonomiczne.
W małżeństwie ważna jest czystość małżeńska. „Małżeństwo czyste, to takie jakim, ja zaplanował Stwórca i przez to jest najszczęśliwsze”( Pulikowski). Jednym słowem czystość małżeńska jest podstawą wpisania się z działaniami seksualnymi w naturę z pełnym jej uszanowaniem. Nieczystymi są wszelkie działania autoerotyczne, antykoncepcyjne, poronne i abortne. Źródłem nieczystości jest stawianie przyjemności seksualnych wyżej niż życia dziecka. A przecież każde dziecko jest darem Bożym. Na pytanie : ile dzieci powinni mieć małżonkowie?.
II Sobór Watykański naucza: „Osąd taki małżonkowie chrześcijańscy winni wyrobić sobie sami, w obliczu Boga. Nie powinni działać według własnego uznania, lecz zawsze powinni się kierować sumieniem zgodnym z prawem Boskim, posłuszni Nauczycielskiemu Urzędowi Kościoła, który interpretuje je autentycznie w świetle Ewangelii”. Małżeństwo jako wspólnota naturalna i jako sakrament Kościoła, bardzo wpływa na życie osobiste i życie społeczne.
W czasie V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji w 2006r papież Benedykt XVI Powiedział: „Rodzina jest dobrem koniecznym dla narodu, nieodzownym fundamentem społeczeństwa oraz wielkim skarbem małżonków na całe Zycie, jest niezastąpionym dobrem dla dzieci, które powinny być owocem miłości, całkowitego i ofiarnego oddania się rodziców. Na wszystkich spoczywa wielka odpowiedzialność za głoszenie pełnej prawdy o rodzinie opartej na małżeństwie jako domowym Kościele i sanktuarium życia”. „Dlatego uznanie i wspomaganie tej instytucji jest jedną z najcenniejszych przysług, jaką można dziś oddać w sprawie wspólnego dobra i autentycznego rozwoju ludzi i społeczeństw, zarazem najlepszą gwarancją godności i równości prawdziwej wolności wszystkich”(ksiądz Janusz Królikowski).
Materiał opracowała
Wanda Wojtuszewska
Sanok, 8 grudnia 2015
Czytaj dalej...

W 160 rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej, Krąg Sanocki Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, zorganizował wycieczkę dydaktyczno-krajoznawczą do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce i Muzeum Lampy Naftowej w Krośnie w dniu 5.10.2013r. Dzieci zwiedziły także Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, a w Zręcinie na grobie Ignacego Łukaszewicza pomodliwszy się, złożyły kwiaty i znicze. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały list, w którym zawarta była informacja: „swoje spostrzeżenia, przeżycia, refleksje należy opracować w formie :opisu, wiersza, rysunku itp. forma dowolna. Prace dostarczyć do biura do 20.11.2013r.” Ogłoszenie najlepszych prac będzie 6 grudnia 2013r na spotkaniu uczestników wycieczki z górnikami. Na zakończenie spotkania przybędzie Św. Mikołaj i rozda upominki. Wycieczka była bardzo udana. Została z finansowana z dotacji „Fundacji PGNiG Im. Ignacego Łukaszewicza” w Warszawie w 60%, a 40% kosztów poniósł Krąg Sanocki.
Sanok, 8 grudnia 2015
Czytaj dalej...
.jpeg)
W dniu 22 grudnia 2014 roku Święty Mikołaj odwiedził 37 osób, które przez cały rok mieszkają same w domu i obdarował je upominkami. Od zarządu i członków Stowarzyszenia przekazaliśmy życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne, podzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę
Sanok, 2 luty 2015
Czytaj dalej...

W dniu 01 stycznia 2014 roku w 95 rocznicę śmierci św.ks.Zygmunta Gorazdowskiego w Kościele Parafialnym w Nowosielcach odbyło się uroczyste ucałowanie Relikwii Patrona naszego Stowarzyszenia.
Sanok, 3 stycznia 2014
Czytaj dalej...