

Kwesta na rzecz Stowarzyszenia
W tym roku podczas dorocznej kwesty na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im.Św. Ks. Z. Grozadwoskiego zebraliśmy 11 778,00 zł.
Sanockie Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego, jak co roku w okresie 1 listopada kwestowało na Sanockich cmentarzach i na cmentarzu w Nowosielcach.
Wśród kwestujących tradycyjnie byli instruktorzy i harcerze z Sanockiego Hufca, młodzież z II LO w Sanoku, troje radnych z Sanoka, a także członkowie Stowarzyszenia i seniorzy z klubu “NIEZAPOMINAJKA “ działającego przy Stowarzyszeniu. Serdecznie podziękowania dla wszystkich wolontariuszy.
Zebrane środki przeznaczamy na ukończenie remontu Domu Samotnej Matki. Budynek, w którym ma powstać w przyszłości Dom Samotnej Matki Stowarzyszenie otrzymało w testamencie od śp. Zygmunta Kellera. Sanoczanin zapisał się w pamięci mieszkańców jako społecznik, działacz PTTK, znawca dziejów regionu i wybitny przewodnik turystyczny. Pragnął, aby dom nosił imię jego ojca – Jana Kellera – wielkiego patrioty i działacza społecznego, który został aresztowany w 1940 roku przez Niemców za działalność w organizacji charytatywnej: „Komitet Pomocy Zimowej”. Więziony przez 5 lat pracował w nieludzkich warunkach. Zmarł z wycieńczenia w Buchenwaldzie w 1945 roku. Wolą Zygmunta Kellera było, aby pamięć jego ojca pozostała w sercach sanoczan i w testamencie, zapisał dom wierząc, że stowarzyszenie spełni jego wolę.
Ma to być miejsce, gdzie kobiety mogą spokojnie przeżyć okres ciąży, urodzić dziecko i mieszkać przez kilka miesięcy aż ułożą swoje sprawy, w czym będziemy starali się im pomóc. W przyszłości urządzone zostanie „okno życia”, bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko – noworodek natychmiast zostanie otoczony opieką. Planowana jest także świetlica dla starszych osób. Będą w niej organizowane zajęcia i spotkania dla seniorów.
Wielkim wysiłkiem społecznym i zaangażowaniem Stowarzyszenie wykonało dotąd: projekt rozbudowy i adaptacji, roboty ziemne i wzmocnienie fundamentów, odwodnienie budynku, odprowadzenie wód gruntowych utwardzenie dojazdu na posesje.
W grudniu 2021 r. ruszyły dalsze prace remontowe. Wykonano wzmocnienia ścian zewnętrznych i nośnych budynku, wymurowano szyb windy, wykonano klatkę schodową, wylana została płyta zbrojona połączona z elementami zabezpieczającymi ściany zewnętrzne przed pęknięciami. Wysoką jakość wykonanych prac ocenił powołany przez stowarzyszenie Inspektor nadzoru Krzysztof Wal.